Po rozważeniu kilku opcji zdecydowaliśmy się na konkretne rozwiązania w związku z ogrzewaniem. Zależało nam na niskich rachunkach za ogrzewanie oraz jak najmniej czasochłonnym rozwiązaniu. Dużym plusem naszej działki jest dostępność gazu w drodze, dlatego ostatecznie wybraliśmy ogrzewanie gazowe (rozważaliśmy pompę ciepła głębinową ale odwiert wychodził zbyt drogo). Jednak aby nie uzależniać się tylko od gazu a przy okazji trochę zaoszczędzić na przyszłych rachunkach, do podgrzewania wody wybraliśmy podgrzewacz CWU z pompą ciepła PCWU 300K-2,3 kW firmy Hewalex.
W zeszłym tygodniu podpisaliśmy już umowę z firmą, która będzie zajmować się instalacją wodno-kanalizacyjna oraz rozprowadzi ogrzewanie podłogowe wraz z pełnym montażem kotłowni. Aby zdążyć przed coroczną podwyżką kupiliśmy już piec gazowy Viessmanna Vitodens 200-W z regulatorem Vitotronic 200. Cały montaż ma się rozpocząć na początku czerwca, zaraz po skończonej instalacji elektrycznej.
Postanowiliśmy położyć w całym domu ogrzewanie podłogowe, początkowo zastanawialiśmy się czy w pokojach na górze nie zrobić grzejników, zawsze to szybsza regulacja temperatury niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Odrzuciliśmy jednak ten pomysł ze względów finansowych - podział na ogrzewanie podłogowe i grzejniki wymagał dodatkowego obiegu. W garażu natomiast zamierzamy zrobić przewymiarowy grzejnik na ścianie działający na tej samej temperaturze co podłogówka.
Powietrzna pompa ciepła ma być zamontowana w kotłowni, i pobierać powietrze z zewnątrz w przypadku dodatnich temperatur albo z garażu w przypadku niskich. Cały układ ogrzewania ma mieć możliwość sterowania za pomocą zewnętrznego systemu.
Mam pytanie odnoścnie zaworów ogrzewania podłogowego. Nam firma zaproponowała na dole pod schodami, a na górze w pralni. Zastanawiam się czy to dobre miejsce, a jak jest u was?
I jeszcze jedno pytanie, czy samo ogrzewanie podłogowe w łazience wystarczy, czy bedzie odpowiednio ciepło? A może powinniśmy pomyśleć również o grzejniku ściennym? A jak wy to planujecie?